keskiviikko 28.9.2022 | 11:41
Sää nyt
°
m/s
  ° m/s
Sääsivulle »
Urheilu

Hallitseva mestari ylitse muiden Sievissä: Kalajoki voitti Keski-Pohjanmaan hiihdon maakuntaviestin – Katso tulokset ja osuusajat tästä

Vili Ruuska
La 12.2.2022 klo 14:52 | päivitetty la 20:44

Kalajoki on voittanut lauantaina Sievissä järjestetyn Keski-Pohjanmaan hiihdon maakuntaviestin. Kalajoki pysytteli kärkikahinoissa läpi viestin ja varmisti voittonsa kahdella viimeisellä osuudella.

Toiseksi hiihti Kruunupyy, joka jäi nelisen minuuttia Kalajoesta. Kolmas oli Veteli (+4.47,9), neljäs Uusikaarlepyy (+5.38,2), viides järjestäjäkunta Sievi (+7.18,7) ja kuudes Himanka (+8.26,5).

Kalajoen joukkueessa hiihtivät Elias Valikainen, Jirka Oja, Iida Vuollet, Simo Törnvall, Oscar Rahja, Alma Junnikkala, Tapani Kärjä ja Eelis Valikainen.

Kruunupyyn kokoonpano oli seuraava: August Högnabba, Vilma Hahtokari, Ulrika Myrevik-Svenlin, Eric Storvall, Emil Hahtokari, Ellen Biskop, Hugo Karlström ja Oscar Högnabba.

Vetelin riveissä hiihtivät Aapo Taipale, Atte Taipale, Iida Haukilahti, Pauli Mäkelä, Lauri Niininen, Elli Siirilä, Joona Mäkelä ja Onni Mäkelä.

Kalajoki puolusti maakuntaviestivoittoaan onnistuneesti. Kalajoki voitti viestin myös vuonna 2020 Nivalassa. Viime vuonna viestiä ei hiihdetty.

Viestiin osallistui kaikkiaan 37 joukkuetta, joista kolme hiihti kilpailun ulkopuolella.

Katso tulokset ja osuusajat tästä:

70. Keski-Pohjanmaan maakuntaviestin lopputulokset:

A-sarja:

1) Kalajoki (Elias Valikainen, Jirka Oja, Iida Vuollet, Simo Törnvall, Oscar Rahja, Alma Junnikkala, Tapani Kärjä, Eelis Valikainen) 2.38.15,8,

2) Kruunupyy (August Högnabba, Vilma Hahtokari, Ulrika Myrevik-Svenlin, Eric Storvall, Emil Hahtokari, Ellen Biskop, Hugo Karlström, Oscar Högnabba) 2.42.15,5,

3) Veteli (Aapo Taipale, Atte Taipale, Iida Haukilahti, Pauli Mäkelä, Lauri Niininen, Elli Siirilä, Joona Mäkelä, Onni Mäkelä) 2.43.03,7,

4) Uusikaarlepyy 2.43.54,0, 5) Sievi 2.45.34,5, 6) Himanka 2.46.42,3, 7) Pedersöre 2.47.51,3, 8) Pietarsaari 2.48.51,2, 9) Kokkola 2.49.07,6, 10) Ylivieska 2.51.00,1,

11) Haapajärvi 2.53.30,5, 12) Pyhäjärvi 2.54.05,9, 13) Reisjärvi 2.55.15,1, 14) Nivala 2.57.08,9, 15) Alavieska 2.57.26,8.

B-sarja:

1) Kalajoki II (Ville Juusola, Sanni Vuollet, Alisa Vuollet, Jussi-Matti Rahja, Tuukka Törnvall, Lotta Oja, Tuomas Törnvall, Matti Laitala) 2.51.49,8, 2) Veteli yhdistelmä (Jari Mäkelä, Oskari Rannila, Inka Lakanen, Kuisma Taipale, Nooa Mikkola, Siru Koskela, Jari Kalliokoski, Ari-Pekka Lassila) 2.52.23,0, 3) Kruunupyy II (Axel Auren, Filip Dahlnäs, Sofie Hahtokari, Antti Hahtokari, Alva Svenlin, Ellen Nyberg, Sören Svenlin, Stefan Storvall) 2.56.42,7,

4) Luoto 2.59.22,8, 5) Uusikaarlepyy II 3.00.52,9, 6) Sievi II 3.00.56,2, 7) Pietarsaari II 3.01.08,5, 8) Kokkola II 3.01.29,9, 9) Kaustinen 3.06.02,5, 10) Ylivieska II 3.06.10,8,

11) Pedersöre II 3.06.40,3, 12) Kannus 3.08.27,8, 13) Nivala II 3.09.55,9, 14) Toholampi 3.10.55,8, 15) Kokkola yhdistelmä 3.11.55,8, 16) Pedersöre III 3.12.45,5, 17) Himanka II 3.13.01,0, 18) Pyhäjärvi yhdistelmä 3.13.52,5, 19) Pedersöre III 3.19.09,1, 20) Reisjärvi II 3.20.33,3, 21) Kruunupyy III 3.22.01,7, 22) Sievi III 3.22.48,7.

Osuusajat:

A-sarja:

1. osuus, miehet 11 km:

1) Juuso Mattila Himanka 29.23,8, 2) August Högnabba Kruunupyy 29.31,3, 2) Anssi Koirikivi Haapajärvi 29.31,3, 4) Leevi Virkkala Sievi 29.45,1, 5) David Sulkakoski Pedersöre 29.45,6, 6) Benjamin Sundqvist Uusikaarlepyy 29.46,9, 7) Samppo Kumpumäki Pyhäjärvi 29.57,5, 8) Jarkko Reijonen Ylivieska 30.08,2, 9) Robin Still Pietarsaari 30.41,0, 10) Elias Valikainen Kalajoki 30.51,6,

11) Aapo Taipale Veteli 31.18,6,12) Juha-Pekka Jokela Alavieska 33.28,9, 13) Tuure Pesola Reisjärvi 33.45,7, 14) Aleksi Salmela Kokkola 34.08,3, 15) Erkki Vähäsöyrinki Nivala 35.09,8.

2. osuus, miehet 18 5 km:

1) Jirka Oja Kalajoki 13.22,2, 2) Anton Hannula Alavieska 13.56,2, 3) Kaapo Paaso Sievi 14.39,9, 4) Peppi Leppälä Reisjärvi 14.41,2, 5) Adam Holm Uusikaarlepyy 14.54,8, 6) Atte Taipale Veteli 14.58,1, 7) Benjamin Sandnäs Pietarsaari 15.28,4, 8) Rasmus Huhtamäki Pedersöre 15.37,7, 9) Vilma Hahtokari Kruunupyy 15.38,8, 10) Onni Heiskanen Nivala 15.46,4,

11) Enni-Sofia Saari Ylivieska 15.47,7, 12) Lotta Järvinen Kokkola 16.03,7, 13) Eetu Ahola Haapajärvi 16.35,1, 14) Alissa Oja Himanka 16.50,5, 15) Valtteri Korkiakoski Pyhäjärvi 17.39,3.

3. osuus, naiset 5 km:

1) Miia Säilynoja Sievi 14.46,6, 2) Eerika Konu Kokkola 14.54,9, 3) Iida Vuollet Kalajoki 15.00,1, 4) Assi Hakala Himanka 15.21,1, 5) Iida Haukilahti Veteli 15.21,6, 6) Kaisa Saarimaa Nivala 15.23,4, 7) Anna-Kaisa Saari Ylivieska 15.25,8, 8) Josephine Sundqvist Uusikaarlepyy 15.31,6, 9) Jenna Rautiala Pyhäjärvi 16.33,2, 10) Laura Aho Reisjärvi 16.44,2,

11) Noora Alatalo Alavieska 16.46,0, 12) UIrika Myrevik-Svenlin Kruunupyy 16.50,1, 13) Marjo Ena Pedersöre 16.54,7, 14) Karita Jungar Pietarsaari 18.41,6, 15) Emilia Pulkkinen Haapajärvi 18.53,1.

4. osuus, miehet 10 km:

1) Eric Storvall Kruunupyy 26.00,2, 2) Pauli Mäkelä Veteli 26.21,0, 3) Sami Pahkala Himanka 26.52,6, 4) Pekka Karppanen Kokkola 26.57,3, 5) Pasi Auvinen Pietarsaari 27.09,0, 6) Mats Jakobsson Uusikaarlepyy 27.20,6, 7) Erik Holm Pedersöre 27.42,0, 8) Simo Törnvall Kalajoki 28.06,3, 9) Jimi Leppälä Ylivieska 28.24,7, 10) Aapo Heiskanen Nivala 28.33,2,

11) Juho Salmela Haapajärvi 28.35,6, 12) Jaakko Halonen Reisjärvi 28.36,7, 13) Hannu Paaso Sievi 28.41,0, 14) Niko Säily Alavieska 29.34,8, 15) Pekka Päivärinta Pyhäjärvi 34.26,1.

5. osuus, pojat 16 5 km:

1) Melker Wikblom Uusikaarlepyy 13.32,9, 2) Oscar Rahja Kalajoki 13.46,2, 3) Miro Auvinen Pietarsaari 14.14,6, 4) Emil Hahtokari Kruunupyy 14.21,4, 5) Arvid Kock Pedersöre 14.33,0, 6) Benjami Viljamaa Sievi 14.34,9, 7) Santeri Kallio Kokkola 14.39,8, 8) Lauri Niininen Veteli 15.00,3, 9) Joonas Pernu Himanka 15.11,6, 10) Eemeli Virtanen Pyhäjärvi 15.34,3,

11) Jani Tytärniemi Haapajärvi 15.34,9, 12) Ukko Järviluoma Nivala 15.36,4, 13) Iiris Savelainen Reisjärvi 15.45,3, 14) Atte Niemi Ylivieska 16.58,3, 15) Aleksi Hannula Alavieska 18.44,0.

6. osuus, tytöt 16 3 km:

1) Signe Jakobsson Uusikaarlepyy 8.01,7, 2) Alma Junnikkala Kalajoki 8.08,8, 3) Wilma Grannas Pietarsaari 8.38,0, 4) Emma Parkkila Reisjärvi 8.54,2, 5) Scarlett Saarinen Pyhäjärvi 9.03,6, 6) Ellen Biskop Kruunupyy 9.04,2, 7) Tessa Herronen Kokkola 9.15,2, 8) Jessica Westerlund Pedersöre 9.21,5, 9) Ronja Aarnio Himanka 9.47,8, 10) Matleena Ohtamaa Nivala 9.49,9,

11) Noora Isotalus Alavieska 10.00,0, 12) Wilma Pihlajamaa Ylivieska 10.03,0, 13) Sandra Tiitto Haapajärvi 10.08,6, 14) Mireka Valtonen Sievi 10.25,7, 15) Elli Siirilä Veteli 11.07,6.

7. osuus, miehet 10 km:

1) Joona Mäkelä Veteli 24.49,2, 2) Tapani Kärjä Kalajoki 25.29,9, 3) Rami Oravakangas Pyhäjärvi 26.03,1, 4) Hugo Karlström Kruunupyy 26.37,3, 5) Hannu Niemelä Haapajärvi 26.47,5, 6) Niklas Tylli Kokkola 27.01,6, 7) Tage Ray Pedersöre 27.03,9, 8) Jukka-Pekka Ojala Ylivieska 27.16,3, 9) Jari S. Niskakoski Reisjärvi 27.41,8, 10) Santeri Mäkelä Himanka 27.52,7,

11) Sam Sundberg Uusikaarlepyy 28.06,5, 12) Tommy Haglund Pietarsaari 28.15,4, 13) Juho Ruuttula Sievi 28.21,3, 14) Aarni Heiskanen Nivala 28.47,7, 15) Tomi Sipilä Alavieska 28.52,9.

8. osuus, miehet 10 km:

1) Eelis Valikainen Kalajoki 23.30,7, 2) Onni Mäkelä Veteli 24.07,3, 3) Oscar Högnabba Kruunupyy 24.12,2, 4) Miska Poikkimäki Sievi 24.20,0, 5) Roope Haapakangas Pyhäjärvi 24.48,8, 6) Jaakko Mattila Himanka 25.22,2, 7) Antti Huttunen Alavieska 26.04,0, 8) Timo Pikkarainen Kokkola 26.06,8, 9) Staffan Roslund Uusikaarlepyy 26.39,0, 10) Kevin Sandell Pedersöre 26.52,9,

11) Pertti Heinonen Ylivieska 26.56,1, 12) Petteri Arovainio Haapajärvi 27.24,4, 13) Tuomas Ahola Nivala 28.02,1, 14) Pekka Perkkiö Reisjärvi 29.06,0, 15) Viljam Knif Pietarsaari 36.01,1.

B-sarja:

1. osuus, miehet 11 km:

1) Jonathan Lindqvist Luoto 30.51,2, 2) Axel Auren Kruunupyy II 31.24,6, 3) Jussi Mökkönen Sievi II 32.15,6, 4) Viktor Westerholm Pietarsaari II 33.22,2, 5) Jari Mäkelä Veteli yhdistelmä 34.08, 4, 6) Joonas Kivinen Kaustinen 34.10,2, 7) Veikka Heinonen Kokkola II 34.21,0, 8) Ville Juusola Kalajoki II 34.34,9, 9) Jori Saarela Ylivieska II 34.35,1, 10) Viktor Hjulfors Pedersöre II 34.41,0,

11) Lars Losvik Uusikaarlepyy II 34.49,6, 12) Fredrik Forssell Pedersöre III 35.26,8, 13) Juhani Kumpusalo Nivala II 35.30,8, 14) Väinö Venetjoki Himanka II 36.16,5, 15) Tommi Viitasaari Kokkola yhdistelmä 36.30,9, 16) Markus Sikkilä Sievi III 36.42,8, 17) Ronny Svartsjö Kruunupyy III 36.45,5, 18) Eemil Parkkila Reisjärvi II 38.16,8, 19) Sami Kulju Toholampi 38.30,0, 20) Hannu Hautala Pyhäjärvi yhdistelmä 38.53,3, 21) Markus Erkkilä Kannus 38.55,3, 22) Tero Kähtävä Kalajoki III 40.25,3.

2. osuus, miehet 18 5 km:

1) Mico Sjölund Luoto 14.28,4, 2) Tatu Syrjä Pyhäjärvi yhdistelmä 14.42,1, 3) Sanni Vuollet Kalajoki II 15.38,9, 4) Robin Liljeqvist Uusikaarlepyy II 15.46,6, 5) Oskari Rannila Veteli yhdistelmä 15.51,4, 6) Matias Mutka Kannus 15.56,6, 7) Miina Koivisto Sievi II 16.11,1, 8) Rasmus Remesaho Toholampi 16.48,1, 9) Filip Dahlnäs Kruunupyy II 17.01,5, 10) Juho Porvari Kokkola II 17.06,1,

11) Elmer Halmesmäki Pietarsaari II 17.18,0, 12) Elsa Haikara Nivala II 17.27,5, 13) Veikka Virkkala Sievi III 17.32,7, 14) Sisu Peltoniemi Kaustinen 17.43,3, 15) Ville Nybacka Pedersöre III 18.05,6, 16) Wilma Nyberg Kruunupyy III 18.39,5, 17) Kevin Klemets Pedersöre II 18.52,6, 18) Konsta Kananen Ylivieska II 18.58,7, 19) Venla Nisula Reisjärvi II 19.24,6, 20) Eemeli Aarnio Himanka II 19.38,6, 21) Atte Kähtävä Kalajoki III 19.43,8, 22) Lyyli Niinikoski Kokkola yhdistelmä 19.48,4.

3. osuus, naiset 5 km:

1) Amanda Nyfors Luoto 15.03,8, 2) Alisa Vuollet Kalajoki II 15.34,1, 3) Jenni Kukkola Sievi II 15.39,5, 4) Elina Mäkitalo Kokkola II 16.08,8, 5) Johanna Skog Uusikaarlepyy II 16.12,1, 6) Johanna Niskakoski Kaustinen 16.27,0, 7) Elina Läspä Nivala II 16.37,3, 8) Elisa Parkkinen Pyhäjärvi yhdistelmä 16.40,0, 9) Inka Lakanen Veteli yhdistelmä 17.05,6, 10) Sanna Myllylahti Ylivieska II 17.17,6, 10) Marika Suni-Kähtävä Kalajoki III 17.17,6

12) Anu Junnila Kokkola yhdistelmä 17.25,1, 13) Ruut Asiala Toholampi 17.26,9, 14) Sofie Hahtokari Kruunupyy II 17.48,1, 15) Maria Björkman Pietarsaari II 17.51,9, 16) Lena Ray Pedersöre III 17.53,7, 17) Pirjo Hakala Kannus 17.54,3, 18) Ella Parkkila Reisjärvi II 18.02,1, 19) Sara Kukkola Sievi III 18.02,9, 20) Anni Mäkinen Himanka II 18.49,7, 21) Matilda Punsar Pedersöre II 20.38,6, 22) Viktoria Forsberg Kruunupyy III 24.07,3.

4. osuus, miehet 10 km:

1) Jari Emmes Kruunupyy III 26.11,6, 2) Jussi-Matti Rahja Kalajoki II 27.55,5, 3) Kuisma Taipale Veteli yhdistelmä 27.57,7, 4) Vesa Moilanen Ylivieska II 28.38,3, 5) Antti Hahtokari Kruunupyy II 29.34,8, 6) Tommy Kroksjö Pedersöre II 29.50,3, 7) Patrik Still Pietarsaari II 29.57,6, 8) Marko Järvinen Kokkola II 30.12,6, 9) Roni Etelämäki Toholampi 30.56,7, 10) Kauko Himanka Kalajoki III 31.05,9,

11) Toni Wik Uusikaarlepyy II 31.31,2, 12) Jukka Mehtälä Nivala II 31.33,5, 13) Jari Sikkilä Sievi II 31.37,5, 14) Teijo Haapaniemi Reisjärvi II 31.47,4, 15) Mikael Fagerholm Luoto 31.50,4, 16) Jonas Skog Kokkola yhdistelmä 31.58,5, 17) Tom West Pedersöre III 32.03,1, 18) Marko Paavola Kannus 32.42,3, 19) Henna Rautiainen Himanka II 33.49,8, 20) Sami Löfbacka Kaustinen 34.05,3, 21) Ville Vesaluoma Sievi III 34.50,2, 22) Juha Kuosmanen Pyhäjärvi yhdistelmä 35.32,1.

5. osuus, pojat 16 5 km:

1) Tuukka Törnvall Kalajoki II 13.54,0, 2) Hannes Sundberg Uusikaarlepyy II 14.19,9, 3) Aatu Paaso Sievi II 14.24,4, 4) Elmeri Hietala Kaustinen 14.37,4, 5) Oskari Paananen Pyhäjärvi yhdistelmä 15.37,2, 6) Oliver Lastikka Kannus 15.55,4, 7) Eino Kinnunen Kokkola yhdistelmä 16.00,1, 8) Atte Huhtanen Ylivieska II 16.02,3, 9) Albert Viljamaa Sievi III 16.03,9, 10) Alva Svenlin Kruunupyy II 16.19,0,

11) Jaakko Vuotila Himanka II 16.43,4, 12) Emil Anderssén Pedersöre II 16.52,1, 13) William Sundqvist Luoto 16.57,7, 14) Pessi Heiskanen Nivala II 17.06,4, 15) Nooa Mikkola Veteli yhdistelmä 17.10,7, 16) Leo Rautio Reisjärvi II 17.24,9, 17) William Strandvall Kruunupyy III 17.29,3, 18) Jakob Jungell Pietarsaari II 17.35,1, 19) Mona Vertanen Kokkola II 17.42,7, 20) Kevin Lindfors Pedersöre III 17.57,0, 21) Oliver Rahja Kalajoki III 18.06,1, 22) Viljami Kotila Toholampi 19.12,3.

6. osuus, tytöt 16 3 km:

1) Lotta Oja Kalajoki II 9.03,4, 2) Ellen Nyberg Kruunupyy II 9.21,8, 3) Kajsa Ekholm Uusikaarlepyy II 9.22,5, 4) Ella Paananen Pyhäjärvi yhdistelmä 9.36,3, 5) Siru Koskela Veteli yhdistelmä 9.42,4, 6) Eller Kock Pedersöre II 9.43,7, 7) Lina Myrskog Kruunupyy III 9.44,4, 8) Iina Kiiskilä Kokkola II 9.46,3, 9) Liina-Maija Hietala Kaustinen 10.01,2, 10) Ester Nybacka Pedersöre III 10.07,0,

11) Iina Rantakangas Toholampi 10.09,3, 12) Elmiina Katajalaakso Kannus 10.12,7, 13) Mette Kleemola Kokkola yhdistelmä 10.15,9, 14) Laura Eerikäinen Reisjärvi II 10.19,5, 15) Lotta Vähäsöyrinki Nivala II 10.31,7, 16) Karita Valtonen Sievi II 10.32,3, 17) Iida Koski-Vähälä Ylivieska II 10.40,4, 18) Aada Junnikkala Kalajoki III 10.41,8, 19) Agnes Thylin Luoto 10.45,1, 20) Amanda Sandnäs Pietarsaari II 11.11,4, 21) Susanna Ruusunen Himanka II 11.48,8, 22) Aada Kukkola Sievi III 12.32,4.

7. osuus, miehet 10 km:

1) Jari Kalliokoski Veteli yhdistelmä 25.19,8, 2) Mikko Peltokangas Toholampi 26.30,5, 3) Risto Pernu Himanka II 27.35,3, 4) Sören Svenlin Kruunupyy II 27.50,1, 5) Marko Honkala Pietarsaari II 28.16,1, 6) Johan Nylund Pedersöre II 28.34,5, 7) Jussi Isokoski Kannus 28.40,2, 8) Tuomas Törnvall Kalajoki II 28.53,2, 9) Josefin Sandvik-Holmström Uusikaarlepyy II 29.03,2, 10) Mikko Pajukangas Kaustinen 29.11,2,

11) Keijo Alila Kokkola II 29.40,3, 12) Antti Vilkuna Ylivieska II 29.43,0, 13) Jan Grankull Pedersöre III 30.29,3, 14) Tuomas Rahja Kalajoki III 30.30,6, 15) Pauliina Lampinen Sievi II 30.34,0, 16) Viktor Holm Kokkola yhdistelmä 30.38,1, 17) Saku Hautalahti Nivala II 30.52,8, 18) Jonas Wahlberg Luoto 31.34,6, 19) Matti Virtanen Pyhäjärvi yhdistelmä 33.17,4, 20) Piia Leppälä Reisjärvi II 33.18,4, 21) Ella Virkkala Sievi III 35.04,0, 22) Mattias Myrskog Kruunupyy III 35.04,3.

8. osuus, miehet 10 km:

1) Ari-Pekka Lassila Veteli yhdistelmä 25.07,0, 2) Jakob Björkskog Pietarsaari II 25.36,2, 3) Matti Laitala Kalajoki II 26.15,8, 4) Konsta Puutio Kokkola II 26.32,1, 5) Stefan Storvall Kruunupyy II 27.22,8, 6) Dan Liljeqvist Pedersöre II 27.27,5, 7) Niklas Dahllund Luoto 27.51,6, 8) Ville-Veikko Kykyri Kannus 28.11,0, 9) Jaakko Peltola Himanka II 28.18,9, 10) Tuomas Hyyppä Kokkola yhdistelmä 29.18,8,

11) Jarkko Päkkilä Pyhäjärvi yhdistelmä 29.34,1, 12) Ravinder Kohtaniemi Sievi II 29.41,8, 13) Vesa Peltoniemi Kaustinen 29.46,9, 14) Sonja Katajamäki Uusikaarlepyy II 29.47,8, 15) Tapani Niskanen Ylivieska II 30.15,4, 16) Ossi Hautalahti Nivala II 30.15,9, 17) Taneli Rahja Kalajoki III 30.33,7, 18) Matias Välikangas Toholampi 30.35,9, 19) Jari A. Niskakoski Reisjärvi II 31.59,6, 20) Pasi Virkkala Sievi III 31.59,8, 21) Johnny Sjölind Kruunupyy III 33.59,8, 22) Niklas Wik Pedersöre III 37.06,6.

Lue myös:

Kalajoki uusi maakuntaviestivoittonsa ylivoimaisesti, Högnabba nosti Kruunupyyn kakkossijalle – Keskipohjanmaa seurasi Keski-Pohjanmaan hiihdon maakuntaviestiä hetki hetkeltä

Nivalalaiskatsojat nauttivat täysin siemauksin viestitunnelmasta, Kalajoen ankkuri Eelis Valikainen voittohaastattelussa: "Meillä ei ollut heikkoja lenkkejä" – Katso videokooste tästä

#

Kommentoi 0 Kommenttia

Kommentointi on vain tilaajille.

Juttua ei ole vielä kommentoitu.